Hissilippujen hinnat ovat kallistuneet useissa hiihtokeskuksissa viime vuosina. Iltalehden Himoksella haastattelemat hiihtolomalaiset myöntävät hintojen nousun tuntuvan, mutta monen mielestä lasketteluloma on silti edelleen rahansa arvoinen.
Keskiviikkoaamuna Himoksen lippuluukulla oli jonoa jo pian hissien avauduttua. Se kertoo osaltaan siitä, että hinnankorotuksista huolimatta rinteisiin on edelleen tulijoita.
Yli 2 000 euroa neljän yön reissuun
Espoosta Himokselle tulleet Tuomo ja Anni Hietanen arvioivat, että neljän yön lomareissu kahden lapsen kanssa maksaa heille kokonaisuudessaan yli 2 000 euroa. Tuomo toteaa suoraan, ettei reissu ole halpa.
Hietasten mukaan suurin yksittäinen kuluerä on mökki, josta hiihtolomaviikolla saa maksaa lähemmäs tuhat euroa. Lisäksi kolmen päivän hissiliput ja välinevuokrat nostavat summaa sadoilla euroilla. Tuomo tiivistää monen lomailijan ajatuksen ytimekkäästi todetessaan, että samalla rahalla voisi päästä eteläänkin.
Siitä huolimatta Hietaset kokevat saavansa kokemuksesta vastinetta. Heidän mukaansa rinteillä näyttää olevan mukavasti porukkaa, vaikka aivan täyttä ei ole.
Hintojen nousu näkyy, mutta etuuksiakin löytyy
Iltalehden selvityksen mukaan hissiliput ovat kallistuneet monissa Suomen hiihtokeskuksissa, ja Himoksellakin aikuisten päivälipun hinta on noussut neljän vuoden takaisesta yli 20 prosenttia.
Vantaalta hiihtolomalle tulleet Minna Lehtola ja Anu Heikkinen ovat myös huomanneet laskettelun kallistuneen. He kuitenkin nostavat esiin yhden muutoksen, jonka he kokivat positiivisena: Himoksella lastenlipun yläikärajaa on nostettu täksi kaudeksi, ja Lehtolan molemmat lapset pääsivät vielä laskettelemaan aikuisten lippua edullisemmin.
Lisäksi Euroopan unionin vammaiskortin omistava laskettelija saa Himoksella ottaa avustajan mukaansa ilmaiseksi. Lehtolan molemmilla lapsilla on erityistarpeita, minkä vuoksi Lehtola ja Heikkinen eivät ole tarvinneet omia hissilippuja. Heikkinen kertoo, että käytännössä he laskevat selvästi halvemmalla, kun kaksi aikuista on mäessä avustajalipulla.
Lehtola huomauttaa, että erityislasten kanssa laskettelu voi joskus jäädä hyvin lyhyeksi. Silloin koko perheelle ostetut päiväliput tuntuisivat helposti harmittavalta lovelta, jos laskuja kertyy vain muutama.
Tonni palaa, vaikka säästäisi syömisessä
Lehtolan mukaan kahden päivän liput kahdelle lapselle maksoivat yhteensä noin 120 euroa. Hän arvioi, että välinevuokran kanssa hinta kasvaisi nopeasti tuntuvasti, ja sanoo omien varusteiden helpottavan kustannuksia merkittävästi.
Ystävykset kertovat säästävänsä myös ruokailemalla mökillä rinneravintolan sijaan. Silti rahaa kuluu, kun rinteisiin lähdetään.
Lehtola naurahtaa, että tämä on heille kerran vuodessa ja siihen osaa valmistautua. Hänen sanoin, tonni niin sanotusti palaa, vaikka mukana olisi etuuksia.
Pidemmät mäet vetävät päiväreissulaisia
Sebastian ja Nicolina Ahlman saapuivat Himokselle päiväseltään kahden lapsensa kanssa. Perheeltä kului hissilippuihin ja välinevuokriin yhteensä noin 400 euroa. Sebastianin mukaan lippujen hinnat olivat korkeita, ja neljän välinesetin vuokraaminenkin vaikutti kokonaisuuteen.
Ahlmanit arvioivat, että tällaisia päiväreissuja voi tehdä ehkä kerran tai pari vuodessa, mutta useammin se kävisi jo kalliiksi. Nicolina toteaa kuitenkin, että matka pääkaupunkiseudulta Keski-Suomeen tuntuu perustellulta, koska Himoksella on heidän mielestään tarpeeksi isot mäet. Hän sanoo, että juuri pidempien rinteiden takia he lähtivät, kun kotiseudun lähimäet ovat enemmän pieniä kukkuloita.
Lähde: IL
