Vantaan Martinlaaksossa sijaitsevasta Villa Grandesta jätettiin kymmeniä tarjouksia, mutta huutokaupan korkein summa jäi murto-osaan talon aiemmasta myyntihinnasta.
Tunnettu juhlatalo Villa Grande on ollut Ulosottolaitoksen huutokaupattavana Huutokaupat.com-palvelussa. Maanantaina päättyneessä huutokaupassa talosta tehtiin yhteensä 84 tarjousta.
Huutokauppaan osallistui 27 tarjoajaa, ja korkein tarjous nousi 711 000 euroon. Ulosottolaitos tarkistaa seuraavaksi tarjoukset ja päättää, hyväksytäänkö korkein tarjous.
Mikäli tarjous hyväksytään, ostajan on maksettava välittömästi käsirahana 20 prosenttia kauppahinnasta.
Aiempi pyyntihinta oli yli 2,5 miljoonaa euroa
Korkein tarjous jäi huomattavasti alle sen hinnan, jolla Villa Grande oli myynnissä muutama vuosi sitten. Tuolloin talosta pyydettiin runsaat 2,5 miljoonaa euroa.
Ero aiempaan pyyntihintaan on siis lähes 1,8 miljoonaa euroa.
Kolmikerroksinen talo sijaitsee omalla tontilla Vantaan Martinlaaksossa. Rakennuksessa on lähes 470 neliötä asuinpinta-alaa ja suunnilleen saman verran muita tiloja. Kohde on tällä hetkellä vuokrattuna.
Sisällä yökerho, kuntosali ja porealtaat
Villa Grande tunnetaan poikkeuksellisen näyttävistä tiloistaan. Talossa on muun muassa sauna, kuntosali, yökerho sekä sisä- ja ulkoporealtaat.
Kahdesta keittiöstä toista kuvaillaan suurtalouskeittiöksi. Juhlatalossa on lisäksi ollut muun muassa biljardipöytä, videotykki, äänentoistolaitteita sekä valo- ja savukoneita.
Suuri osa rakennuksessa näkyvästä irtaimistosta ei kuitenkaan kuulu kauppaan, sillä tavarat ovat vuokralaisen omaisuutta.
Tuttu useista televisio-ohjelmista
Villa Grande on tullut suomalaisille tutuksi myös televisiosta. Talossa on kuvattu muun muassa Salattuja elämiä, Idolsia ja Putousta.
Kiinteistön aiempi omistaja on juontaja, televisiotuottaja, ohjaaja ja turvallisuusalan yrittäjä Henry Aflecht. Hän ja Villa Grande nähtiin myös Nelosen Rikkaat ja rahattomat -ohjelmassa vuonna 2022.
