KotiAsuminenTeemu Selänteen rakennushankkeessa uusi käänne – tämä estää etenemisen

Teemu Selänteen rakennushankkeessa uusi käänne – tämä estää etenemisen


Pitkään valmisteltu rakennushanke Espoon Westendissä ei ole vieläkään päässyt varsinaiseen rakennusvaiheeseen. Tekniikka&Talouden mukaan valitukset ovat hidastaneet hanketta jo vuosien ajan, ja mukana kokonaisuudessa on myös Teemu Selänne.

Espoon merelliselle ja arvostetulle alueelle suunniteltu asuinhanke on ajautunut uuteen viiveeseen. Westendin uimarannan läheisyyteen, Länsiväylän eteläpuolelle kaavailtu luksuskerrostalo on ollut vireillä jo lähes vuosikymmenen, mutta eteneminen on yhä kesken.

Hankkeen taustalla toimii Ultivista, jonka omistajissa ovat mukana Teemu Selänne yhtiönsä TS Investin kautta, pääomasijoittaja Mikko Laakkonen sekä Hartwallin suvun Kusinkapital.

Alueelle varattiin tontti jo vuonna 2007. Alkuperäisissä suunnitelmissa paikalle piti nousta hotelli, mutta myöhemmin asemakaavaa muutettiin asumiseen sopivaksi. Muutoksen jälkeen hanke ajautui valituskierteeseen, joka on viivästyttänyt rakentamisen käynnistymistä.

Rakennuspäätös yhä odottaa

Tontilla tehtiin maanrakennustöitä viime syksynä, mutta talven aikana työmaa on ollut hiljainen. Varsinaista rakennuspäätöstä ei ole toistaiseksi tehty.

Westend Kuninkaansatama ky:n myynti- ja markkinointipäällikkö Suvi Lukjanov kertoo Tekniikka&Taloudelle, että tavoitteena on päästä aloittamaan rakentaminen tulevan kevään aikana.

Rakentamisen käynnistyminen edellyttää kuitenkin vielä lisää asuntojen varauksia. Hankkeen asuntojen keskineliöhinnaksi kerrotaan 12 500 euroa.

Lue lisää aiheesta!

TSEKKAA MYÖS NÄMÄ

SUOSITUIMMAT